Suomen Newfoundlandinkoira Ry

Vuoden nöffit

Vuoden 2019 nöffit

Näyttelypistekilpailu 2019

UROKSET 2019:
1. Goldbear’s Kentucky Klondike “Amadeus” 162 p/5
2. Wave Seeker’s Fly Me To The Moon “Mickey” 160 p/5
3. Cisme’s Hugo Boss “Hugo”157 p/5
4. Vaskipuron Hercules Hirmuinen “Hummi” 150 p/5
5. Disoranto Jimmy Choo At Private Cast ”JC” 149 p/5
6. Charmifarmin Darth Vader “Midas” 143 p/5
7. Wave Seeker’s Moon Rocket “Morris” 138 p/5
8. Darbydale’s Dances To The Moon With Wave Seeker’s “Mambo” 137 p/5
9. Goldbear’s Knock On Wood “Domi” 133 p/5
10. Rain Coast Emotions In My Privateheart “Messi” 129 p/5

JUNIORI UROKSET 2019:
1. Charmifarmin Darth Vader “Midas” 132 p/5
2. Haumean Yantteri “Puntti” 121 p/5
3. Cisme’s First Time Lover “Elmeri” 104 p/5
4. Charmifarmin Eddy “Eddy” 100 p/5
5. Wave Seeker’s Talking To The Sun “Ben” 99 p/5

NUORET UROKSET 2019:
1. Disoranto Jimmy Choo At Private Cast ”JC” 149 p/5
2. Wave Seeker’s You Can Dance “Oliver” 125 p/5
3. Charmifarmin Darth Vader “Midas” 122 p/5
4. Marwi’s Jailhouse Rock “Aarre” 119 p/5
5. King Of Helluland Play Game “Eino” 74 p/5

NARTUT 2019:
1. Wave Seeker’s Let’s Fall In Love “Demi” 167 p/5
2. Wave Seeker’s Goodnight Moon “Bea” 154 p/5
3. Vaskipuron Helga Hirmuinen “Helga” 151 p/5
4. Vaskipuron Helmi Hirmuinen ”Helmi” 148 p/5
5. Thickish Newfoundland I Believe I Can Fly ”Nicci” 142 p/5
6. Charmifarmin Zamba “Zamba” 133 p/5
7. Wave Seeker’s Frozen Moon “Elsa” 129 p/5
8. Marwi’s Jippikayjay “Molina” 126 p/5
9. Fairweather’s Coco Noire Of Powwow “Coco” 124 p/5
10. Charmifarmin Darth Darcy “Darlene” 121 p/5

JUNIORI NARTUT 2019:
1. Vaskipuron Helmi Hirmuinen ”Helmi” 136 p/5
2. Wave Seeker’s Moon Ballerina ”Dina” 121 p/5
3. Private Cast Happily Ever After “Hilma” 117 p/5
4. Wishfellow Apassionaatta “Martta” 116 p/5
5. Charmifarmin Darth Darcy “Darlene” 114 p/5

NUORET NARTUT 2019:
1. Vaskipuron Helmi Hirmuinen ”Helmi” 138 p/5
2. Fairytale Princess Midnight Bear ”Lila” 108 p/5
3. Wave Seeker’s Moonshine “Mila” 108 p/5
4. Marwi’s Jippikayjay “Molina” 106 p/5
5. Charmifarmin Darht Dardy “Darlene” 86 p/5

PENNUT 2019:
1. Charmifarmin Gira “Gira”
Haumean Yötön Yö “Kusti”

VETERAANI UROKSET 2019:
Wave Seeker’s Fly Me To The Moon “Mickey” (ROP-veteraani)

VETERAANI NARTUT 2019:
Diipadaapa Clearly Star “Nana” (VSP-veteraani)

KASVATTAJAT 2019:
1. Wave Seeker’s 1340 p/10
2. Charmifarmin 962 p/10
3. Haumean 831 p/10
4. Vaskipuron 712 p/6
5. Flying Tail’s 532 p/8

SIITOSUROKSET 2019:
1. Nemiron Pina Colada “Dino” 1042 p/10
2. Just In Time Del Basaburua ”Justin” 773 p/10
3. Vaskipuron Hercules Hirmuinen “Hummi” 454 p/9
4. Maduro’s Keep In Mind ”Mikki” 411 p/5
5. Aquatoriya Kelvin Schedrivchik 396 p/4

SIITOSNARTUT 2019:
1. Wave Seeker’s Goodnight Moon “Bea” 535 p/5
2. Charmifarmin Unik Una “Una” 404 p/5
3. Trueloveat Cisme’s Midnight Bear ”Camilla” 394 p/7
4. Charmifarmin Xandra “Milli” 387 p/3
5. Wave Seeker’s Blue Moon “Maisa” 386 p/3

VUODEN 2019 PARAS RUSKEA UROS:
Vaskipuron Hercules Hirmuinen “Hummi”

VUODEN 2019 PARAS RUSKEA NARTTU:
Vaskipuron Helga Hirmuinen “Helga”

Harrastuspistekilpailut 2019

Vesipelastuksen pistekilpailu 2019

Vuoden Vesipeto 2019:
1. Kivisilmän Salapoliisi “Ariel”, ohjaaja Yrjö Mäkelä 614/5
2. Vaskipuron Herodes Hirmuinen “Hessu”, ohjaaja Tanja Pakarinen 593/5
3. Metrostars Against The Wind “Venda”, ohjaaja Johanna Andersson 578/5
4. Metrostars Beyond The Blue Sky “Winga”, ohjaaja Johanna Andersson 504/5
5. Flying Tail’s Choose Me “Mauno”, ohjaaja Anu Mäkinen 216/4
6. Wave Seeker’s Talking To The Moon “Aarne”, ohjaaja Susanna Oksanen 164/4
7. Vaikonniemne Torpedo “Mosse”, ohjaaja Teijo Karjalainen 101/1
8. Tallustassun Dilta “Tiltu”, ohjaaja Marjo Kirjola 94/3
9. Must Have Kilnioji Širdis “Tellervo”, ohjaaja Topi Ruuskanen 75/1
10. Faithfully Yours Holy Diver “Demo”, ohjaaja Mari Ojala 72/1
11. Ohoi’s Winter Wonderland “Uudi”, ohjaaja Reetta Nikkarikoski 65/2

Vesipelastusjuniori pistekilpailu 2019

Vepejunnu 2019:
1. Wave Seeker’s Moon Dancer “Reino” 5 p. Ohjaaja Paula Mali

Vesipelastuksen kiertopalkinnot 2019

Bettina ja Virva-Riitta Salmelinin (Kennel Kivisilmän) Vuoden Vesipeto -palkinto parhaalle vesipelastuskoiralle:
Kivisilmän Salapoliisi

Tarja ja Teijo Karjalaisen Hyvä Poika-palkinto parhaalle vesipelastusurosnöffille:
Vaskipuron Herodes Hirmuinen

Suomen Newfoundlandinkoirayhdistys Ryn/ Tampereen seudun alaosaston lahjoittama kiertopalkinto Mansen Malja parhaalle vesipelastusjuniorinöffille:
Wave Seeker’s Moon Dancer

Tottelevaisuuden pistekilpailu 2019

Vuoden tokonöffi 2019:
Ei tulosta saavuttaneita nöffejä

Tottelevaisuuden kiertopalkinto 2019
Ei tulosta saavuttaneita nöffejä →Tokonöffi-titteliä ei jaettu

Johanna Anderssonin lahjoittama kiertopalkinto Mandan tokomalja parhaalle tokonöffille:
Ei tulosta saavuttaneita nöffejä →Tokonöffi-kiertopalkintoa ei jaettu

Vuoden tulokas 2019 (vepe/toko)

1. Faithfully Yours Holy Diver “Demo” 144 p
2. Ohoi’s Winter Wonderland “Uudi” 130 p
3. Casey Angels Gaboo “Casey” 126 p
4. Haumean Ursula “Olga” 86 p
5. Wave Seeker’s Moon Rocket “Morris” 50 p
Disoranto Jimmy Choo at Private Cast “JC” 50 p

Vuoden tulokas -kiertopalkinto 2019

Topi Ruuskasen lahjoittama kiertopalkinto Vuoden tulokas (vepe/toko):
Faithfully Yours Holy Diver

Rally-tokon pistekilpailu 2019

1. Vaskimäki Kaislan Kuiske “Lulu” 954,75 p
2. Sadetta “Ella” 796,25 p.
3. Luvimarin Neiti Näpsä “Sylvi” 301 p.
4. Haumean Uniikki “Martta” 213 p.
5. Kivisilmän Salapoliisi “Ariel” 145 p.
6. Fullmoon Diamonds Easy Girl “Iita” 117 p.
7. Fullmoon Diamonds Karl Fazer 78 p.
8. Ohoi’s Wish Upon A Star “Sissi” 70 p.
9. Haumean Wampira “Helmi” 40 p
10. Sindi “Nemo” 20 p.

Vuoden rally-tokonöffi 2019:
Vaskimäki Kaislan Kuiske