Suomen Newfoundlandinkoira Ry

Vuoden nöffi -tuloksia

Pikalinkit:  2013    |    2012    |    2011     |    2010    |      2009    |      2008     |      2007     |       2006     |      2005     |      2004     |      2003     |      2002

Vuoden 2014 nöffit

Näyttelypistekilpailu

Vuoden Pentu
1. Vaskimäki Julle Jättiläinen 8p.

2. Huntturan Katariina 3p.
3. Nemiron Rumor Has It 2p.
3. Wave Seeker’s Man On The Moon 2p.
3. Black Tower Cassandra’s Dream 2p.

Vuoden Juniori uros
1. Wave Seeker’s May T Force B With U 133p.

2. Private Cast This Is About Me 131p.
3. BearEssence Hasta La Vista 129p.
4. Private Cast Time Will Tell 115p.
5. Charmifarmin Unik Urho 107p.

Vuoden Juniori narttu
1. Wave Seeker’s Mayday May Day 138p.

2. Wave Seeker’s Mayberry 116p.
3. BearEssence Head Over Heels 112p.
3. Haumean Ursula 112p.
5. Goldbear’s Jukebox 96p.

Vuoden Nuori uros
1. Wave Seeker’s May T Force B With U 101p.

2. Wave Seeker’s One Moment In Time 79p.
3. Vom Kauttelsheim Nightwalker 44p.
4. Black Tower Blue Velvet 26p.
5. Wave Seeker’s Takes Moon To Tango 26p.

Vuoden Nuori narttu
1. Wave Seeker’s Mayday May Day 138p.

2. Charmifarmin Shensida 127p.
3. Vaikonniemen Yasmin Jagr 110p.
4. Haumean Ursula 91p.
5. Fullmoon Diamonds Ronja 78p.

Vuoden Veteraani nartut
1. Wave Seeker’s World Premiere 24p.

2. Vaskipuron Tähtisade 8p.
3. Goldbear’s Youmustbejoking 6p.
4. Aarnikarhun Fender-Bender 4p.
5. Rosemin Arianatitina 2p.

Vuoden Veteraani urokset
1. Juno-Juhekin Gomez Palacio 2p.
1. Mama’s Bear Beach Boy 2p.
3. Bernoban Kivihiili 1p.

Kasvattajat
1. Wave Seeker’s 1467p.
2. Private Cast 861p.
3. Goldbear’s 795p.
4. Nemiron 717p.
5. Vaskipuron 663p.

Vuoden Uros
1. Wave Seeker’s Fly Me To The Moon 169p.
2. Wave Seeker’s Moon River 162p.
3. Vaskipuron Hercules Hirmuinen 160p.
4. Nemiron Pina Colada 154p.
5. Wave Seeker’s My Love Is Your Love 152p.

Vuoden Narttu
1. Wave Seeker’s Honey Moon 161p.
2. Goldbear’s Hermione 157p.
3. Wave Seeker’s Mayday May Day 155p.
4. Nemiron Once In A Lifetime 151p.
5. Private Cast Princess In Pink 147p.

 

Siitosurokset
1. Pouch Cove’s Too Close To Call 651p.
2. Zlatan Solnechny Luchik 451p.
3. Joy To The World For Shadow’s Eternity 419p.
4. Rain Coast Emotions In My Privateheart 397p.
5. Goldbear’s All Alone 345p.

Siitosnartut
1.  Wave Seeker’s Blue Moon 916p.
2. Seabrook It’s All About Me 866p.
3. Wave Seeker’s Never Gone 645p.
4. Cayuga P.O. Box At Goldbear 607p.
5. Aarnikarhun I Did It My Way 389p.

Pistekilpailun kiertopalkinnot

TEIJA PESOSEN ( kennel Destellon) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE PENNULLE:
Vaskimäki Julle Jättiläinen

KIRSI KULTAVUOREN ( kennel Goldbear’s) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE JUNIORIUROKSELLE:
Wave Seeker’s May T Force B With U

OUTI LIUKSEN (kennel Wave Seeker’s) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE JUNIORINARTULLE:
Wave Seeker’s Mayday May Day

SALME HOLMAN LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE VETERAANILLE:
Wave Seeker’s World Premiere

MARJA SAVIOJAN ( kennel Vaskipuro) LAHJOITTAMA TUULITUKAN MALJA VSP-VETERAANILLE:
Juno-Juhekin Gomez Palacio

EEVALIISA JA JYRKI HEIKKISEN ( kennel Mötönallen) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE NUORELLE UROKSELLE:
Wave Seeker’s May T Force B With U

HARRI MUKARIN ( kennel Blackcoat) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE NUORELLE NARTULLE:
Wave Seeker’s Mayday May Day

EEVALIISA JA JYRKI HEIKKISEN (kennel Mötönalle) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE SIITOSUROKSELLE:
Pouch Cove’s Too Close To Call

ANITA JA JARI ALATALON (kennel Aarnikarhu) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE SIITOSNARTULLE:
Wave Seeker’s Blue Moon

ALISE JA MARI KAJULAN (kennel Halinalle) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE SUOMESSA KASVATETULLE SIITOSUROKSELLE:
Goldbear’s All Alone

MARJA SAVIOJAN (kennel Vaskipuron) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE RUSKEALLE UROKSELLE:
Vaskipuron Hercules Hirmuinen

MARJA SAVIOJAN (kennel Vaskipuron) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE RUSKEALLE NARTULLE:
Vaskipuron Helga Hirmuinen

VOITTAJA-NÄYTTELYN KIERTOPALKINTO HOPEAMALJA Hopeamalja jaetaan Kennelliiton voittajanäyttelyn parhaalle suomalaisomistuksessa olevalle newfoundlandinkoiralle. Omistajan oltava yhdistyksen jäsen.
Wave Seeker’s Fly Me To The Moon

Vuoden Vesipeto 2014

1. Vaikonniemen Torpedo 646 p.
ohj. + om. Teijo Karjalainen

2. Metrostars Against The Wind 578 p.
ohj. + om. Johanna Andersson

3. Pepperita’s Piece Of Cake 526 p.
ohj. Tanja Ikonen, om. Aki Karlsson

4. Pepperita’s Piece Of Gold 489 p.
ohj. + om. Kaisa Mattila

5. Mustajan Linnea 444 p.
ohj. + om. Minna Sallavo

Vuoden Vepejunnu 2014

1. Huntturan Kaisamiina 25p.
ohj. + om. Suvi Nikkilä

Vesipelastuksen kiertopalkinnot:

Mansen Malja: Suomen Newfoundlandinkoirayhdistys Ry/Tampereen seudun alaosaston lahjoittama kiertopalkinto parhaalle vesipelastusjuniorinöffille.
Huntturan Kaisamiina

Mandan vepemalja: Johanna Anderssonin lahjoittama kiertopalkinto parhaalle vesipelastusnöffille.
Vaikonniemen Torpedo

Vuoden Tokonöffi 2014

1. Björnlady’s Fenix 1445p.
om. Piia ja Antti Kiuru, ohj. Piia Kiuru

2. Mustajan Kissmette 617,5p.
om. + ohj. Helena Soininen

3. Wave Seeker’s Pirates Gold 281,5p.
om. + ohj. Mari Siivonen

4. Mustajan Lexus 221p.
om. Helena Soininen ja Minna Sallavo, ohj. Helena Soininen

5. Larinkallion Luomulehmä 158p.
om. + ohj. Susanna Alanko

Tottelevaisuuden kiertopalkinnot:

Mandan tokomalja: Johanna Anderssonin lahjoittama kiertopalkinto parhaalle tokonöffille.
Björnlady’s Fenix

Vuoden Tulokas 2014 (toko/vepe)

1. Mustajan Lexus 285 (vepe 174 + toko 111)
om. Helena Soininen ja Minna Sallavo, ohj. Helena Soininen

2. Bernoban Cuklaakahvi 200 (vepe)
om. + ohj. Pia Taiminen

3. Vaskipuron Herodes Hirmuinen 176 (vepe)
om. + ohj. Tanja Turja

4. Black Tower Cassandra’s Dream 150 (vepe)
om. Erja Alamäki, ohj. Sanna Pentti

Vuoden tulokas kiertopalkinto:

Vuoden tulokas Vepe/Toko: Topi Ruuskasen lahjoittama kiertopalkinto:
Mustajan Lexus

Vuoden 2013 nöffit

Näyttelypistekilpailu

Vuoden Pentu
Maduro’s Black Velvet

Vuoden Juniori uros
Vaskipuron Hercules Hirmuinen

Vuoden Juniori narttu
Wave Seeker’s goodnight Moon

Vuoden Nuori uros
Vaskipuron Hercules Hirmuinen

Vuoden Nuori narttu
Wave Seeker’s Material girl

Vuoden Veteraani
Wave Seeker’s World Premiere

VSP-Veteraani
Mama’s Bear Beach Boy

Kasvattajat

1. Wave Seeker’s (1467)
2. Goldbear’s (663)
3. Vaskipuron (658)

Siitosurokset

1. Pouch Cove’s Too Close To Call (766)
2. Goldbear’s All Alone (575)
3. Goldbear’s Vermont (510)

Siitos nartut

1.  Wave Seeker’s Blue Moon (1064)
2.Seabrook It’s All About Me (515)
3. Cayuga P.O. Box At Goldbear’s (506)

Vuoden Vesipeto 2013

1. Vaikonniemen Torpedo ”Mosse” 647p Ohj. Teijo Karjalainen

2. Metrostars Against The Wind ”Venda” 517p  Ohj. Johanna Andersson

3. Diipadaapa Bedazzled Star ”Sylvi” 483p  Ohj. Topi Ruuskanen

Vuoden Vepejunnu 2013

1. Bernoban Cuklaakahvi ”Urmas” 15p Ohj. Pia Taiminen ja Eeva-Maria Mattila

2. Kivisilmän Salapoliisi ”Ariel” 5p Ohj. Yrjö Mäkelä ja Teija Lakka

Vesipelastuksen kiertopalkinnot:

Mansen Malja: Suomen Newfoundlandinkoirayhdistys Ry/Tampereen seudun alaosaston lahjoittama kiertopalkinto parhaalle vesipelastusjuniorinöffille.
Bernoban Cuklaakahvi

Mandan vepemalja: Johanna Anderssonin lahjoittama kiertopalkinto parhaalle vesipelastusnöffille.
Vaikonniemen Torpedo

Vuoden Tokonöffi 2013

1. Mustajan Kissmette 810,  Ohj. Helena Soininen

2. Björnladys Fenix ”Timpe” 750,  Ohj. Piia Kiuru

3. Wave Seeker’s Honey Moon 617,  Ohj. Kaisa Nikula

Tottelevaisuuden kiertopalkinnot:

Mandan tokomalja: Johanna Anderssonin lahjoittama kiertopalkinto parhaalle tokonöffille.
Mustajan Kissmette

Vuoden Tulokas 2013 (toko/vepe)

1. Metrostars Against The Wind ”Venda” 122,5p (TOKO)+294p(VEPE)=416,5p Ohj. Johanna Andersson

2. Mustajan Linnea ”Milli” 200p (VEPE) Ohj. Minna Sallavo

3. Kivisilmän Salapoliisi ”Ariel” 196p (VEPE) Ohj. Yrjö Mäkelä ja Teija Lakka/Bettina Salmelin

Vuoden tulokas kiertopalkinto:

Vuoden tulokas Vepe/Toko: Topi Ruuskasen lahjoittama kiertopalkinto:
Metrostars Against The Wind

 

Vuoden 2012 Nöffit

Näyttelypistekilpailu:

Vuoden Pentu:
VASKIPURON HELGA HIRMUINEN

Vuoden juniori uros:
NEMIRON PINA COLADA

Vuoden juniori narttu:
NEMIRON PRINCESS FOR SURE

Vuoden nuori uros:
WAVE SEEKER’S FLY ME TO THE MOON

Vuoden nuori narttu:
WAVE SEEKER’S NEW MOON

Vuoden veteraani:
WAVE SEEKER’S WORLD PREMIERE

VSP-veteraani:
GOLDBEAR’S VALMONT

Kasvattajat:
1. WAVE SEEKER’S (1523)
2. VAIKONNIEMEN (1006)
3. GOLDBEAR’S (934)

Urokset:
1. WAVE SEEKER’S FLY ME TO THE MOON (198)
2. VAIKONNIEMEN UNSTOPPABLE BMW (182)
3. NEMIRON PINA COLADA (174)
4. WAVE SEEKER’S PILOT LIGHT (164)
5. GOLDBEAR’S VALMONT (161)

Nartut:
1. WAVE SEEKER’S NEW MOON (192)
2. NEMIRON ONCE IN A LIFETIME (188)
VAIKONNIEMEN UNCHAIN MY HEART (188)
4. VERY FAIRWEATHER’S STRAIGHT TO THE TOP (181)
5. BERNOBAN DOLLARIKUNINGATAR (175)
GOLDBEAR’S HERMIONE (175)

Siitosurokset:
1. POUCH COVE’S TOO CLOSE TO CALL (1139)
2. GOLDBEAR’S VERMONT (990)
3. GOLDBEAR’S ALL ALONE (764)

Siitosnartut:
1. VAIKONNIEMEN PRIMADONNA (875)
2. GOLDBEAR’S YOUMUSTBEJOKING (662)
3. SEABROOK IT’S ALL ABOUT ME (516)

Vuoden Vesipeto 2012

1. Vaikonniemen Torpedo ”Mosse” 39p
Ohj. Teijo Karjalainen

2.Diipadaapa Bedazzled Star ”Sylvi” 19p
Ohj. Topi Ruuskanen

3. Vaikonniemen Trombi ”Sakke” 8p
Ohj. Reetta Martiskainen

Vesipelastuksen kiertopalkinnot:
Mansen Malja:Suomen Newfoundlandinkoirayhdistys Ry/ Tampereen seudun alaosaston lahjoittama kiertopalkinto parhaalle vesipelastusjuniorinöffille:
Gentil From Tee Peeou Bears ”Minttu”

Mandan VepeMalja:Johanna Anderssonin lahjoittama kiertopalkinto parhaalle vepenöffille:
Vaikonniemen Torpedo

Vuoden Vepejunnu 2012

1. Gentil From Tee Peeou Bears ”Minttu” 10p
Ohj. Heidi Kaipio

Mansen Malja:Suomen Newfoundlandinkoirayhdistys Ry/ Tampereen seudun alaosaston lahjoittama kiertopalkinto parhaalle vesipelastusjuniorinöffille:
Gentil From Tee Peeou Bears ”Minttu”

Vuoden Tokonöffi 2012

1. Animatin Reko ”Reko” 8p
Ohj. Petra Mäenpää

Björnladys Fenix ”Timpe” 5p
Ohj. Piia Kiuru

3. Diipadaapa Bedazzled Star ”Sylvi” 5p
Ohj. Topi Ruuskanen
Bearessence Byebyebeautiful ”Blondi” 5p
Ohj. Johanna Andersson

Tottelevaisuuden kiertopalkinnot 2012:
Mandan Tokomalja:Johanna Anderssonin lahjoittama kiertopalkinto parhaalle tokonöffille:
Animatin Reko
Björnladys Fenix

 

Vuoden 2011 nöffit

Näyttelypistekilpailu

Vuoden Pentu
Wave Seeker’s New Moon

Vuoden Junioriuros
Wave Seeker’s Moon Over Bourbon St

Vuoden Juniorinnarttu
Wave Seeker’s New Moon

Vuoden Veteraani
Wave Seeker’s Wheeler Dealer

Vuoden Vsp-Veteraani
Vaskipuron Tuulitukka

Vuoden Nuori uros
Vaikonniemen Unstoppable Bmv

Vuoden Nuori narttu
Wave Seeker’s Never Gone

Vuoden Kasvattajat
1. Wave Seeker’s 1767/10 koiraa
2. Goldbear’s        1321/10
3. Vaikonniemen  1155/10
4. Nemiron            579/9
5. Karhukumpu    538/10

Vuoden Urokset
1. Karhukumpu Herra Huu                        193/5 pistettä
Vaikonniemen Unstoppable Bmv         193/5
3. Wave Seeker’s Wheeler Dealer              181/5
4. Wave Seeker’s Like a Prayer                   180/5
5. Wave Seeker’s Moon Over Bourbon St 177/5

Vuoden Nartut
1. Wave Seekers Blue Moon           197/5
2. Wave Seeker’s Who’s That Girl 196/5
3. Aarnikarhun Harum Scarum    187/5
4. Wave Seeker’s Never Gone        186/5
5. Wave Seeker’s New Moon         183/5

Vuoden Siitosurokset
1.Goldbear’s Vermont                       1378/10 jälkeläistä
2. Pouch Cove’s Too Close To Call 1188/10
3. Wave Seeker’s Place Your Bets  602/7
4. Goldbear’s Valmont                     479/8
5. Goldbear’s Play It Again             478/4

Suomessa kasvatettu Siitosuros
Goldbear’s Vermont

Vuoden Siitosnartut
1. Vaikonniemen Primadonna 964/8
2. Goldbear’s Youmustbejoking 861/8
3. Wave Seeker’s Wold Premiere 555/4
4. Twillin Gate BlueBerry 461/5
5. Birkorella’s Cherry Chimera 418/6

PISTEKILPAILUN KIERTOPALKINNOT:

TEIJA PESOSEN ( kennel Destellon) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE PENNULLE:
Wave Seeker’s New Moon

KIRSI KULTAVUOREN ( kennel Goldbear’s) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE JUNIORIUROKSELLE:
Wave Seeker’s Moon Over Bourbon St

OUTI LIUKSEN JA RAMI LILJAN ( kennel Wave Seeker’s) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE JUNIORINARTULLE:
Wave Seeker’s New Moon

SALME HOLMAN LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE VETERAANILLE:
Wave Seeker’s Wheeler Dealer

MARJA SAVIOJAN ( kennel Vaskipuro) LAHJOITTAMA TUULITUKAN MALJA VSP-VETERAANILLE
Vaskipuron Tuulitukka

EEVALIISA JA JYRKI HEIKKISEN ( kennel Mötönallen) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE NUORELLE UROKSELLE:
Vaikonniemen Unstoppable Bmv

HARRI MUKARIN ( kennel Blackcoat) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE NUORELLE NARTULLE:
Wave Seeker’s Never Gone

EEVALIISA JA JYRKI HEIKKISEN (kennel Mötönalle) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE SIITOSUROKSELLE:
Goldbear’s Vermont

ANITA JA JARI ALATALON (kennel Aarnikarhu) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE SIITOSNARTULLE:
Vaikonniemen Primadonna

ALISE JA MARI KAJULAN (kennel Halinalle) LAHJOITTAMA KIERTOPALKINTO PARHAALLE SUOMESSA KASVATETULLE SIITOSUROKSELLE:
Goldbear’s Vermont

VOITTAJA-NÄYTTELYN KIERTOPALKINTO HOPEAMALJA
Hopeamalja jaetaan Kennelliiton voittajanäyttelyn parhaalle suomalaisomistuksessa olevalle newfoundlandinkoiralle. Omistajan oltava yhdistyksen jäsen.
Karhukumpu Herra Huu

Vuoden TOKO-nöffit

1. Bearessence Byebyebeautiful 20 pistettä/5 koetta
2. Björnladys Fenix                       16 pistettä/2 koetta
3. Larinkallion Luomulehmä       2 pistettä/ 1 koe
Private Cast Pin-Up Girl           2 pistettä/ 1 koe
Animatin Reko                            2 pistettä/ 1 koe

TOTTELEVAISUUDEN KIERTOPALKINNOT:

JOHANNA ANDERSSONIN LAHJOITTAMA MANDAN TOKOMALJA PARHAALLE TOKONÖFFILLE:
Bearessence Byebyebeautiful

Vuoden vesipedot

1.Vaikonniemen Torpedo             34 / 5 koetta
2. Bearessence Byebyebeautiful  34/ 5
3. Kuunsalon Bilha                         19/5
4. Bearessence Cuore Mio             10/5
5. Vaikonniemen Trombi               8/2

VUODEN VEPEJUNIORI:
ei jaettu

VESIPELASTUKSEN KIERTOPALKINNOT:

SUOMEN NEWFOUNDLANDIINKOIRAYHDISTYS RY/ TAMPEREEN SEUDUN ALAOSASTON LAHJOITTAMA MANSEN MALJA PARHAALLE VESIPELASTUSJUNIORILLE
ei jaettu
JOHANNA ANDERSSONIN LAHJOITTAMA MANDAN VEPEMALJA PARHAALLE VESIPELASTUSNÖFFILLE
Vaikonniemen Torpedo

 

Vuoden 2010 nöffit

Näyttelypistekilpailu

Vuoden pentu:
Cordial Amie Adelheid
Vaikonniemen Untoppable
BMW ja Wave Seeker´s Pirates

Vuoden veteraani:
Vaskipuron Tuulitukka

Paras junioriuros:
Wave Seeker´s Like A Prayer

Paras juniorinarttu:
Wave Seeker´s Who´s That Girl

Paras nuori uros:
Wave Seeker´s High Seas

Paras nuori narttu:
Goldbear´s Extremely Drunk

Kasvattajat:
1. Wave Seeker´s 1503 pistettä/10 koiraa
2. Goldbear´s 1167/10
3. Vaikonniemen 1058/10
4. Bernoban 832/10
5. Aarnikarhun 685/10

Urokset:
1. Goldbear´s Vermont 174 pistettä
2. Seabrook Cruising On Rte 66 173
3. Goldbear´s Updated Oliver 162
4. Wave Seeker´s Like A Prayer 155
5. Wave Seeker´s High Seas 152

Nartut:
1. Wave Seeker´s Who´s That Girl 175 pistettä
2. Aarnikarhun Harum Scarum 166
3. Goldbear´s Extremely Drunk 164
4. Wave Seeker´s Pandora´s Box 162
5. Wave Seeker´s Beauty Sleep 156
5. Zanellon Sunrise Girl 156

Siitosurokset:
1. Goldbear´s Vermont 1113 pistettä/10 jälkeläistä
2. Goldbear´s Valmont 739/10
3. Aarnikarhun Chic-O-Chico 730/10
4. Wave Seeker´s Place Your Bets 615/6
5. Pouch Cove Heads I Win Gayuga 577/6

Paras Suomessa syntynyt siitosuros:
Goldbear’s Vermont

Siitosnartut:
1. Wave Seeker´s Charmed One 516 pistettä/9 jälkeläistä
2. Twilling Gate Blueberry 501/7
3. Wave Seeker´s World Premiere 496/5
4. Vaskipuron Tuulitukka 371/4
5. Goldbear´s Summer Breeze 349/5

Vuoden TOKO-nöffit

1. Bjönlady´s Fenix 20 pistettä
2. Diidadaapa Bedazzled Star 8
3. Larinkallion Luomulehmä 7

Mandan TOKO-malja:
Bjönlady´s Fenix

Vuoden vesipedot

1. Kuusalon Bilha 38 pistettä/10 koetta
2. Bearessence Byebyebeautiful 33/8
3. Vaikonniemen Torpedo 21/7

Mandan VEPE-malja:
Kuusalon Bilha

Vepejuniorit
1. Bearessence Cuore Mio 15 pistettä/4 koetta
2. Wave Seekers Pirates Gold 5/1

Vuoden vepejuniori, Mansen malja
Bearessence Cuore Mio

 

Vuoden 2009 nöffit

Näyttelypistekilpailu 2009

Vuoden pentu:
Goldbear’s Freesia

Vuoden veteraani:
Vaskipuron Tuulitukka

Paras junioriuros:
Karhukumpu Herra Huu

Paras juniorinarttu:
Goldbear’s Extremely Drunk

Paras nuori uros:
Wave Seeker’s Sailor Moon

Paras nuori narttu:
Aarnikarhun Harum Scarum

Kasvattajat:
1. Goldbear’s
2. Wave Seeker’s
3. Karhukumpu
4. Aarnikarhun
5. Vom Kauttesheim

Urokset:
1. Karhukumpu Xaviero
2. Goldbear’s Vermont
3. Destellon Rio-O-Hoi
4. Karhukumpu Beauville
5. Juno-Juhekin Gomez-Palacio

Nartut:
1. Wave Seeker’s Blue Moon
2. Wave Seeker’s Beauty Sleep
3. Goldbear’s Cayanne
4. Orizza’s Qvickie
4. Zanellon Sunrise Girl

Siitosurokset:
1. Goldbear’s Vermont
2. Pouch Cove’s Navy Cut Of Cayuga
3. Goldbear’s Valmont
4. Aarnikarhun Chic-O-Chico
5. Cayuga Herkules At Qliz

Paras Suomessa syntynyt siitosuros:
Goldbear’s Vermont

Siitosnartut:
1. Twillin Gate Blueberry
2. Wave Seeker’s Charmed One
3. Zipitydoda Vom Haus Heswell
4. Vom Kauttelsheim Heart and Soul
5. Vaskipuron Tuulitukka

Vuoden 2009 TOKO-nöffit

1. Aarnikarhun Wiennetta
2. Diipadaapa Armaz Cacara
3. Larinkallion Luomulehmä

Mandan TOKO-malja:
Aarnikarhun Wiennetta

Vuoden 2009 vesipedot

1. Kuusalon Bilha
2. Bearessence Byebyebeautiful
3. Vaikonniemen Torpedo

Mandan VEPE-malja:
Kuusalon Bilha

Vuoden vepejuniori, Mansen malja
Mama’s Bear Finest Opal

 

Vuoden 2008 nöffit

Näyttelypistekilpailu 2008

Vuoden pentu:
Aarnikarhun Harum Scarum & Nemiron Knockout

Vuoden veteraani:
Juno-Juhekin Izmo

Paras junioriuros:
Wave Seeker’s Place Your Bets

Paras juniorinarttu:
Destellon Waikiki

Paras nuori uros:
Wave Seeker’s Place Your Bets

Paras nuori narttu:
Orizza’s Qvickie

Kasvattajat:
1. Wave Seeker’s
2. Goldbear’s
3. Aarnikarhun & Destellon
5. Karhukumpu

Urokset:
1. Goldbear’s Vermont
2. Destellon Rio-O-Hoi
3. Juno-Juhekin Izmo
4. Wave Seeker’s Place your Bets
5. Seal Cove’s Givio Grappa

Nartut:
1. Wave Seeker’s Beauty Sleep & Wave Seeker’s Look Here Mr
3. Orizza’s Qvickie
4. Vaskipuron Tähtisade
5. Goldbear’s Wishestonemiron

Siitosurokset:
1. Pouch Cove’s Raises The Bar
2. Pouch Cove’s Navy Cut Of Cayuga
3. Goldbear’s Valmont
4. Aarnikarhun Chic-O-Chico
5. Goldbear’s Play It Again

Paras Suomessa syntynyt siitosuros:
Goldbear’s Valmont

Siitosnartut:
1. Twillin Gate Blueberry
2. Destellon Moonlight
3. Zipitydoda Vom Haus Heswell
4. Karhukumpu Olathe
5. Vom Kauttelsheim Heart and Soul

Vuoden 2008 TOKO-nöffit

1. Björnladys Fenix
2. Diipadaapa Armaz Cacara
3. Wood Bear Juggler-Jim

Mandan 2008 TOKO-malja:
Björnladys Fenix

Vuoden vesipedot

1. Kuusalon Bilha
2. Aarnikarhun Uno-Bono
3. Destellon Nostalgia

Mandan VEPE-malja:
Kuusalon Bilha

Vuoden vepejuniori, Mansen malja
Nemiron Knockout

 

Vuoden 2007 nöffit

Näyttelypistekilpailu 2007

Vuoden pentu: 
Aarnikarhun Gimme Gimme

Vuoden veteraani: 
Aarnikarhun Manzana

Paras junioriuros: 
Wave Seeker’s Men In Black

Paras juniorinarttu: 
Seal Cove’s Giant Surprise

Paras nuori uros: 
Karhukumpu Black Art

Paras nuori narttu: 
Vaskipuron Tähtisade

Kasvattajat:
1. Wave Seeker’s
2. Goldbear’s
3. Aarnikarhun
4. Destellon
5. Karhukumpu

Urokset:
1. Goldbear’s Vermont
2. Wave Seeker’s Wheeler Dealer
3. Destellon Rio-O-Hoi
4. Goldbear’s Phoenix
5. Vom Kauttelsheim Icebreaker

Nartut:
1. Wave Seeker’s Look Here Mr
2. Wave Seeker’s World Premiere
3. Cannon Bear’s Summerwind
4. Goldbear’s Viva La Diva
5. Juno-Juhekin Think About It

Paras Suomessa syntyny siitosuros:
Goldbear’s Play It Again

Siitosnartut:
1. Twillin Gate Blueberry
2. Destellon Cherokea
3. Larinkallion Zytkäri
4. Zipitydoda Vom Haus Heswell
5. Vom Kauttelsheim Heart And Soul

Vuoden 2007 TOKO-nöffit

1. Destellon Nostalgia
2. Destellon Primrose
3. Vaikonniemen Oma Onni

Vuoden 2007 vesipedot

1. Kuusalon Bilha
2. Destellon Nostalgia
3. Destellon Primrose

 

Vuoden 2006 nöffit

Näyttelypistekilpailu 2006

Vuoden pentu:
Karhukumpu Beauville

Vuoden veteraani:
Halinallen Sanelma

Paras junioriuros: 
Mama´s Bear Boo Boo Star

Paras juniorinarttu:
Destellon Saigon Shakes
&
Wave Seeker´s Look Here Mr (kiertopalkinnon saaja)

Paras nuori narttu:
Cannon Bear´s Summerwind

Paras nuori uros:
Wave Seeker´s Lead The Way

Kasvattajat:
1. Wave Seeker’s
2. Goldbear’s
3. Aarnikarhun
4. Destellon
5. Karhukumpu

Urokset:
1. Goldbear’s Vermont
2. Goldbear’s Phoenix
3. Wave Seeker’s Whealer Dealer
4. Destellon Rio-O-Hoi , Wave Seeker’s Walk the Plank
6. Aarnikarhun Wargano

Nartut:
1. Wave Seeker’s Look Here Mr
2. Cannon Bear´s Summerwind
3. Juno-Juhekin Ibanema
4. Goldbear´s Summer Breeze
5. Destellon Saigon Shakes , Wave Seeker’s World Premiere

Siitosurokset:
1. Goldbear’s Play It Again
2. Absolute Power of Apachee´s Home
3. Cayuga Ike Marshall of Bonaventura
4. Midnight Lady’s Especially for You
5. Fairweather’s A’Great Pretender

Paras suomessa syntynyt siitosuros:
Goldbear’s Play It Again

Siitosnartut:
1. Destellon Moonlight
2. Destellon Cherokea
3. Larinkallion Zytkäri
4. Vaskipuron Tuulitukka
5. Vom Kauttelsheim Heart and Soul

Vuoden 2006 TOKO-nöffit

1. FIN VPVA Destellon Nostalgia 19 p /5
Ohjaaja Johanna Andersson
Kasvattaja Teija Pesonen
2. Destellon Primrose 14 p /5
Ohjaaja Johanna Andersson
Kasvattaja Teija Pesonen
3. Xani-Bär Vom Belmer Berg 13 p /4
Ohjaaja Benita Bjöklund
Kasvattaja Jutta Lampe
&
Vaikonniemen Oma Onni 13 p /4
Ohjaaja Nina Allt
Kasvattaja Pirjo Tuononen

Vuoden 2006 vesipedot

VEPE -pisteet 2006 (Vesipeto)
1. FIN VPVA Destellon Nostalgia 31 pistettä / 5 koetta
Ohjaaja Johanna Andersson
Kasvattaja Teija Pesonen
2. Kuusalon Bilha 25 p / 5 koetta
Ohjaaja Tarja Karjalainen
Kasvattaja Anu Kuusalo
3. Destellon Primrose 18 p / 5 koetta
Ohjaaja Johanna Andersson
Kasvattaja Teija Pesonen

VEPE -juniori-pisteet
1. Oonallen Riepupetteri 10 p / 3 koetta
Ohjaaja Ari Rajala
Kasvattaja Hilpi Neuvonen
2. Nemiron It´s Show Time 5 p / 2 koetta
Ohjaaja Sinikka Rajala
Kasvattaja Janica Rikkonen

 

Vuoden 2005 nöffit

Näyttelypistekilpailu 2005

Vuoden pentu:
Wave Seeker’s Look Here Mr

Vuoden veteraani:
Halinallen Sanelma

Paras junioriuros: 
Goldbear’s Valmont

Paras juniorinarttu:
Zanellon Sweet Kiss

Paras nuori narttu:
Juno-Juhekin Maglena

Paras nuori uros:
Goldbear’s Vermont

Kasvattajat:
1. Goldbear’s
2. Wave Seeker’s
3. Aarnikarhun
4. Papa Hacedor’s
5. Karhukumpu

Urokset:
1. Goldbear’s Phoenix
2. Juno-Juhekin Izmo
3. Goldbear’s Vermont
4. Aarnikarhun Chic-O-Chico
5. Wave Seeker’s Walk the Plank
5. Wave Seeker’s Whealer Dealer

Nartut:
1. Twillin Gate Blueberry
2. Papa Hacedor’s Damayante
2. Wave Seeker’s World Premiere
4. Geminorum Ucraina
5. Wave Seeker’s Wake Anchor

Siitosurokset:
1. Goldbear’s Play It Again
2. Cayuga Ike Marshall of Bonaventura
3. Midnight Lady’s Especially for You
4. Absolute Power of Apachee’s Home
5. Fairweather’s A’Great Pretender

Siitosnartut:
1. Destellon Cherokea
2. Karhukumpu Jubilea
3. Main Tickle Nopainnogainofpowwow
4. Cannonbear’s Kisses for Sale
5. Destellon Moonlight

Vuoden 2005 TOKO-nöffit

TOKO -pisteet 2005
1. Kuuslammin Catepillar 35 pistettä / 8 koetta
Ohjaaja Nina Allt
Kasvattaja Nina & Keijo Allt
2. FIN VPVA Destellon Nostalgia 26 p / 7
Ohjaaja Johanna Andersson
Kasvattaja Teija Pesonen
3. FIN MVA Mustajan Joanna 11 p / 4
Ohjaaja Minna Sallavo
Kasvattaja A-L Kuusela & Minna Sallavo

Vuoden 2005 vesipedot

VEPE -pisteet 2005 (Vesipeto)
1. FIN VPVA Destellon Nostalgia 34 pistettä / 7 koetta
Ohjaaja Johanna Andersson
Kasvattaja Teija Pesonen
2. FIN MVA EST MVA Papa Hacerdor’s Full of Love 10 p / 6
Ohjaaja Sari Koskela
Kasvattaja Hilkka Huhtala
Kuusalon Bilha 10 p / 4
Ohjaaja Tarja Karjalainen
Kasvattaja Anu Kuusalo

VEPE -juniori-pisteet
1. Zanellon Soldier Boy 10 pist.
Ohjaaja Eeva-Maria Mattila
Kasvattaja Riia Pulkkinen
2. Diipadaapa Armaz Cacara 5 pist.
Ohjaaja Riikka Juntunen
Kasvattaja Satu Niiranen

 

Vuoden 2004 nöffit

Näyttelypistekilpailu 2004

Vuoden pentu:
Zanellon Onespecialcase

Vuoden veteraani:
Mustan Möykyn Asterix

Paras junioriuros: 
Wave Seeker’s Wheelerdealer

Paras juniorinarttu:
Wave Seeker’s World Premiere

Paras nuori narttu:
Wave Seeker’s World Premiere

Paras nuori uros:
Aarnikarhun Walderamo

Kasvattajat:
1. Goldbear’s
2. Aarnikarhun
3. Papa Hacedor’s
4. Wave Seeker’s
5. Larinkallion

Urokset:
1. Goldbear’s Phoenix
2. Juno-Juhekin Izmo
3. Rosalita’s Funny Fellow
4. Birkorella’s Zheerful Zailor
5. Karhukumpu Rhiannon

Nartut:
1. Wave Seeker’s World Premiere
2. Goldbear’s Peek-A-Boo
3. Goldbear’s Quebecca
4. Aarnikarhun Robinia
5. Juno-Juhekin Ibanema

Siitosurokset:
1. Cayuga Ike Marshall of Bonaventura
2. AndI’mGreatToBeBack
3. Main Tickle Darkknight
4. Apha Rovi’s Crown of Scandinavia
5. Fairweather’s A’Great Pretender

Siitosnartut:
1. Destellon Cherokea
2. Cannon Bear’s Kisses For Sale
3. Aarnikarhun Escuela
4. Karhukumpu Jubilea
5. Aarnikarhun Garamela

Vuoden 2004 TOKO-nöffit

1. Destellon Nostalgia 13 pist ohjaaja Johanna Andersson
2. Giantian Freya 11 pist ohjaaja Heli Pirttijärvi
3. Kuuslammen Catepillar 8 pist ohjaaja Nina Alt

Vuoden 2004 vesipedot

VEPE -pisteet 2004 (Vesipeto)
1. Destellon Nostalgia 27 pist ohjaaja Johanna Andersson
2. Papa Hacedor’s Full of Love 14 pist ohjaaja Sari Koskela
3. Destellon Fernando 10 pist ohjaaja Anu Ahonen

VEPE -juniori-pisteet
1. Pideraq’s Xä Mua Kaipaa 10 pist. ohjaaja Janne Humalamäki
2. Goldbear’s Viva La Diva 5 pist ohjaaja Sari Koskela

 

Vuoden 2003 nöffit

Näyttelypistekilpailu 2003

Vuoden pentu:
Papa Hacedor’s Indian Queen

Vuoden veteraani:
Larinkallion Wäärä Witonen ja Mustan Möykyn Asterix
jakavat tasasijoituksin.

Paras junioriuros: 
Rosalita’s Funny Fellow

Paras juniorinarttu:
Goldbear’s Summer Breeze

Paras nuori narttu:
Goldbear’s Quebecca

Paras nuori uros:
Birkorella’s Zheerful Zailor

Kasvattajat:
1. Karhukumpu
2. Goldbear’s
3. Papa Hacedor’s
4. Destellon
5. Aarnikarhun

Urokset:
1. Rosalita’s Funny Fellow korjattu tulos
2. Terhotarhan Trombi korjattu tulos
3. Juno-Juhekin Izmo
4. Terhotarhan Timotei
5. Goldbear’s Phoenix

Nartut:
1. Aarnikarhun Robinia
2. Destellon Moonlight
3. Goldbear’s Peek-A-Boo
4. Juno-Juhekin Ibanema
5. Larinkallion Wäärä Witonen

Siitosurokset:
1. Main Tickle Darkknight
2. Ike Marshall of Bonaventura
3. Apha Rovi’s Crown of Scandinavia
4. AndI’mGreatToBeBack
5. Jydekompagniet’s Apple-Jack

Siitosnartut:
1. Destellon Cherokea
2. Cannon Bear’s Kisses For Sale
3. Apha Rovi’s Countess of Caledonia
4. Aarnikarhun Escuela
5. Vaskipuron Ututyttö

Vuoden 2003 TOKO-nöffit

TOKO -pisteet 2003
1. Destellon Nostalgia 22 pist. om . Johanna Andersson
2. Terhotarhan Taiga 15 pist om. Virpi Lummaa
3. Giantian Freya 13 pist om. Heli Pirttimäki

Vuoden 2003 vesipedot

VEPE -pisteet 2003 (Vesipeto)
1. Destellon Nostalgia 20 pist. om. Johanna Andersson
2. Destellon Frenando 16 pist. om. Anu Ahonen
3. Karhukumpu Bourbon 6 pist om. Irmeli Maunonen-Eskelinen
Rantavahdin Amfion (10 v.!) 6 pist. om. Tiina Lindholm

VEPE -juniori-pisteet
1. Goldbear’s Tuscany 8 pist. om. Reetta Tieaho
2. Aarnikarhun Uno-Bono 5 pist. om. Tanja Turja

 

Vuoden 2002 nöffit

Näyttelypistekilpailu 2002

Paras pentu: Birkorella’s Zheerful Zailor
Paras veteraani: Mustan Möykyn Asterix
Paras junioriuros: Spring Creek’s Denver
Paras juniorinarttu: Larinkallion X-synyt Enkeli
Paras nuori uros: Goldbear’s Play It Again
Paras nuori narttu: Goldbear’s Peek-A-Boo

Urokset:
1. Mustan Möykyn Asterix
2. Jydekompagniet’s Apple-Jack
3. Goldbear’s Phoenix

Nartut:
1. Goldbear’s Peek-A-Boo
2. Larinkallion Wäärä Witonen
3. Juno-Juhekin Ibanema

Siitosurokset:
1. Main Tickle Dark Knight
2. Ike Marshall Of Bonaventura
3. AndI’mGreatGoBeBack

Siitosnartut:
1. Destellon Cherokea
2. Aarnikarhun Esquela
3. Juno-Juhekin Valma

Kasvattajat:
1. Karhukumpu
2. Goldbear’s
3. Bernoban

Vuoden 2002 TOKO-nöffit

1. Giantian Freya
2. Destellon Nostalgia
3. Papa Hacedor`S Gezesta

Vuoden 2002 vesipedot

1.Destellon Fernando 18 pistettä
2. Karhukumpu Nonstop 9 pistettä
3. Mustajan Justine 6 pistettä
4. Nöffikid´s Gringo 4 pistettä
5. Tikkasalon Almaroosa 2 pistettä
6. Papa Hacedor´s Gezesta 1 piste

Vepejunnut:
1. Bear Watch Where´s My Bear
2. Fatikon Golden Touch